Medicana Hospital IstambulNeolife Medical CenterCreta InterclinicSt. Luke's Hospital SelanikMemorial Hospital IstambulFlorence Nightingale HospitalSpitali Ushtarak Tirane

submit your opinion

Kujdesi per lekuren gjate veres


Kujdesi ndaj lëkurës gjatë verës përcaktohet nga kushtet natyrore dhe shoqërore të kësaj stine. Përcaktohet pra nga veprimi i temperaturave të larta dhe nga rritja e kontaktit të lëkurës me faktorë fizikë, kimikë, të natyrës për shkak të punës dhe ekpozimit më të madh në natyrë gjatë kësaj stine.

Read more...

Diarreja dhe temperatura tek femijet

  Si trajtohet diarreja?

 Një pjesë e vogël e mikrobeve që shkaktojnë diarre mund të mjekohen, por në shumicën e rasteve nuk është i nevojshëm mjekimi.

 Kur diarrea është me gjak dhe mukus, ka më shumë mundësi të trajtohet me mjekim. Në këtë rast duhet përcaktuar patjetër lloji i mikrobit duke u bërë analiza e feçes. Trajtimi planifikohet sipas përfundimit të analizave.

Read more...

Frutat qe duhen ngrene me levore

 Kthejeni thikën prapa në dollap. Konsumimi i pemëve dhe perimeve me lëvore mund të shton sasinë e vitaminave, të na mbrojë nga kanceri dhe të na shtojë nivelin e energjisë. Ja disa nga to që nuk duhet qëruar.

KIVI: Qimet të cilat ndodhen në lëvoren e kivit janë antioksidues i shkëlqyeshëm dhe nutricistët besojnë se posedon substanca që mbrojnë nga kanceri, infeksionet, alergjitë.

Read more...

Alergjia, intoleranca nga ushqimet

 Ushqim i mire do te thote shendet i mire.Kjo eshte llogjika e thjeshte.Por ndonjehere dhe ushqimet e mira  dhe te fresketa mund te semurin nje person.Kur lyleshtrydhet e fresketa shkaktojne nje reaksion alergjike,kur nje gote me qumesht  shkakton dhimbje barku,kur buka e perditshme  con drejte   humbjes se peshes  dhe dobesimit,atehere eshte koha  qe te konsultojme nje mjek per tegjetue   nese dhe nje ushqim mese i zakonshem  mund te shkaktoj probleme shendetsore.

Read more...

Transplanti i melcise

Interviste me Prof. Dr. Yaman Tokat, shef i sherbimit te kirurgjise ne Spitalin Florence Nightingale ne Stamboll dhe nje prej kirurgve me te shquar te rajonit per transplantin e melcise dhe veshkave. 

 Çfarë është transplanti i mëlçisë (heparit)?

 Transplanti i heparit është e vetmja mënyrë kurimi që njihet deri më sot për të sëmurët që vuajnë nga ciroza e mëlçisë së zezë ose sic quhet ndryshe edhe  kanceri i mëlçisë së zezë. Për të realizuar transplantin e heparit patjeter që nevojitet nje pjesez hepar dhe kjo sot per sot ka dy burime: njera qe pjeseza e heparit te merret nga personat e aksidentuar me vdekje dhe qe e kane miratuar dhurimin e organeve qe ne kohen kur jane gjalle,

lexo me teper

feed-image Med4alb-RSS

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

created by Bjorn Runa